Edukacja

  • 23 maja 2015
  • wyświetleń: 2994

Europejskie wyróżnienie dla III LO

III Liceum Ogólnokształcące na osiedlu Piastów miało możliwość wysłania swego nauczyciela na warsztaty edukacyjne w Brukseli. Nauczycielka języka angielskiego, Lucyna Nocoń-Kobiór, kolejny rok z rzędu została zaproszona do uczestnictwa w warsztatach w stolicy Unii Europejskiej, których celem było poznanie nowoczesnych narzędzi multimedialnych dla edukacji.

Zaproszenie było wynikiem zeszłorocznego ogólnopolskiego sukcesu szkoły, gdzie zrealizowany wraz z Francją i Rumunią projekt eTwinning zatytułowany "W eterze", zajął drugie miejsce w Polsce, a także znalazł się w ścisłym finale konkursu europejskiego.

Europejskie wyróżnienie dla III LO - 26-27.03.2015 · fot. III LO


Na zaproszenie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie, wzięłam udział w warsztatach "1:1 pedagogy and devices", jakie odbywały się w Brukseli 26-27 marca. W warsztatach europejskiego programu edukacyjnego Eurodesk uczestniczyli edukatorzy z różnych miejsc w Europie, a mianowicie z: Cypru, Republiki Czeskiej, Portugalii, Polski, Malty i Słowenii. W ramach warsztatów, prowadzący, Gert Lemmens, w bardzo interesujący sposób prezentował rozmaite przydatne multimedialne narzędzia i aplikacje, do zastosowania zarówno na komputerach, tabletach, czy telefonach. Uczestnicy, w ramach kilkudniowych warsztatów, mieli możliwość nie tylko zaznajamiania się teoretycznego z nowoczesnymi narzędziami multimedialnymi dla edukacji, ale także starali się je na bieżąco stosować w praktyce.

Warsztaty w Brukseli stały się także okazją do poznawania siebie nawzajem w gronie międzynarodowym. Uczestnicy wypowiadali się na temat wykorzystywania różnych narzędzi w praktyce, uczyli się od siebie nawzajem, dzielili się doświadczeniem w pracy zawodowej, na różnych szczeblach edukacji, od początkowego do zaawansowanego.

Myślą przewodnią warsztatów były narzędzia do zastosowania w edukacji oparte na pedagogice 1 na 1, tzn. w oparciu głównie o narzędzia symultanicznego wykorzystania w trakcie projektów i zajęć edukacyjnych. Tak więc warsztaty koncentrowały się na edukacji przyszłości, gdzie tablet, czy inne tego typu narzędzia są coraz częściej wykorzystywane w procesie dydaktycznym.

W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznali się z następującymi aplikacjami: Educreations, Teamviewer, Proconnect, Classflow czy QR reader. Pierwsza z aplikacji, Educreations (na adroid, ipad, interactive whiteboard), okazała się niezwykle innnowacyjna. Jest to aplikacja na tablicę interaktywną, która zamienia np. Ipada jakby w interaktywną tablicę, która przechwytuje głos i tekst pisany, by stworzyć video. Platforma Educreations, gromadzi takie lekcje online, by pozwolić dzielić się nimi publicznie, lub z określoną grupą. Uczniowie i nauczyciele z całego świata mogą odpowiadać na takie lekcje video, w każdej wyszukiwarce, lub z aplikacji Ipad.

Kolejna z aplikacji to Teamviewer. Jest to nowoczesne rozwiązanie dla zdalnej kontroli PC, w celu np. uzyskania zdalnego wsparcia w pracy z komputerem. Dzięki temu darmowemu zastosowaniu, łączymy się z dowolnym komputerem na świecie, i możemy zdalnie kontrolować PC np. ucznia, czyli pomagać mu w rozwiązywaniu problemów z tego wynikających.

Następną poznaną aplikacją jest ProConnect. Umożliwia ona łatwą interakcję pomiędzy dowolnym urządzeniem i tablicą interaktywną (digital board). Oferuje ona gotowe do użycia interaktywne aplikacje. Jest to bardzo przydatne, gdy np. chcemy sterować tym, co dzieje się na tablicy interaktywnej w trakcie prezentacji, a stoimy z tabletem w pewnej odległości od niej.

Classflow, to rewolucyjna platforma, oparta na chmurze, zawierająca w sobie dopełniające się nawzajem elementy, by nazwać ją wszechstronnym nowoczesnym narzędziem nauczania i uczenia się, gdzie zapewnia się interaktywne lekcje multimedialne pomiędzy pozostającymi w kontakcie, połączonymi ze sobą 'klasami'.

QR reader, to przydatne i praktyczne narzędzie poznane w trakcie warsztatów. Zdaje się, że jest to najszybsze i najbardziej przyjazne w obsłudze narzędzie do skanowania kodów QR. Do czego służy? Można ukryć za takim kodem adres strony internetowej lub inne informacje, a umieszczenie takiego znaczka na dokumentach zamiast dużej treści nie zajmuje wiele miejsca na np. plakacie informacyjnym. Dzięki aplikacji czytnika kodów, jaka instaluje się na np. telefonie lub tablecie, można zostać przekierowanym do dalszego źródła informacji. Proste i ciekawe narzędzie do projektów edukacyjnych.

Dzięki uczestnictwu w warsztatach "1:1 pedagogy and devices", miałam możliwość poznać wiele wartościowych, przydatnych aplikacji multimedialnych, zarówno do pracy edukatora, jak do pracy w międzynarodowych projektach, takich jak eTwinning, które stale są realizowane w naszej szkole. Polecam innym korzystanie z owych narzędzi, gdyż dają one dużo satysfakcji i stanowią ciekawe urozmaicenie zajęć, zarówno dla nauczyciela, jak i dla uczniów. Nauka dzięki takim, i innym nowym aplikacjom multimedialnym, może stać się o wiele ciekawsza, i jeszcze bardziej inspirująca dla uczniów.

Lucyna Nocoń-Kobiór

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie" podaj